Trening staje się szczególnie ekscytujący, gdy połączy się wszystkie możliwości podstawowych sygnałów. Ten rodzaj treningu jest bardzo wymagający fizycznie i psychicznie dla psa. Struktura ruchu i kontrola sygnałów wymagają od psa wysokiego poziomu koncentracji. Niektóre psy są spokojne, inne bardzo skupione, a jeszcze inne bardzo roztrzęsione. Twoim zadaniem jest traktowanie psa indywidualnie i podążanie za jego naturą. Jeśli więc zauważysz, że ćwiczenie jest bardzo intensywne dla Twojego psa i bardzo go forsuje, lepiej trochę zwolnić i ograniczyć się do kilku powtórzeń. Jeśli jednak twój pies jest typem zrelaksowanym, wówczas wymagany jest pełny wysiłek fizyczny i maksymalna motywacja, aby zapewnić doskonałą współpracę. Podstawowe sygnały oznaczają przede wszystkim jedno: zabawę. Tylko wtedy, gdy możesz sprawić, że trening będzie ekscytujący i zabawny, Twój pies będzie czerpał przyjemność z wykonywania go z Tobą w stymulującym otoczeniu. Plan treningowy może w tym pomóc.
Używaj stałych, kilkuminutowych przedziałów czasowych do treningu łączonego, podczas którego powtarzasz z psem to, czego się nauczyłeś. Różnorodność i ciągła zmiana sygnałów pozwala szybko zorientować się, które sygnały nie są jeszcze szczególnie dobre. Powinieneś intensywniej pracować nad sygnałami, których pies jeszcze dobrze nie opanował podczas treningu.
Jak zawsze w przypadku szkolenia psów, lepiej jest zaplanować kilka małych sesji niż określać długi przedział czasowy na szkolenie. Trening powinien być zabawą dla Ciebie i Twojego psa i nie powinien przekraczać jego koncentracji i możliwości. Jeśli więc zauważysz, że pies nie jest już skupiony, daj mu ostatni sygnał, w którym jest szczególnie dobry i zakończ sesję. Po przerwie możesz zacząć od nowa. Przekonasz się, że krótkie sesje sprawiają, że trening jest znacznie bardziej efektywny i daje zarówno Tobie, jak i Twojemu psu więcej przyjemności i poczucia osiągnięcia. Motywacja jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na prawidłową naukę.